12.1. Ábra. Példa vész-stop és végállás kapcsolók bekötésére
Megjegyzések:
1. Ez az áramkör csak illusztráció a végállás kapcsolók külső csatlakoztatásának egy lehetséges megoldásához. Ha referenciakapcsolók is szükségesek, akkor azokat elkülönítve és a Mach3 bemeneteihez csatlakoztatva kell kiépíteni.
2. A relé érintkezők energiamentes állapotban láthatók. A végállás kapcsolók és nyomógombok nincsenek működésben.
Ha folyamatosan lenyomva tartjuk a Az Interface Reset gombot, akkor nyomható meg a Mach3 Reset gombja, és így a tengelyek lemozdíthatók a végállás kapcsolókról. Az Interface Reset ekkor záródik.
4. Az „A” relének egy nyitott érintkezőre van szüksége. Ennek 5 Voltos tekercse legyen, ami legalább 150 Ohmos (nem kell 33 mA-nél több a működéshez). Omron G6-H2100-5 megfelelő 1A, 30V egyenáram működtetéséhez.
5. A „B” relének 1 zárt és 2 nyitott érintkezőre van szüksége. Bármilyen, alkalmas feszültségű tekercs megfelel, ami illeszkedik egy rendelkezésre álló tápegységhez. Elméletileg abban kell megegyezniük ezeknek a tekercseknek, hogy nem lehetnek a PC 0-Voltos sínjében, annak érdekében, hogy elkerüljük a végállás kapcsoló és a vész-stop kapcsoló zavarokat keltő hosszú vezetékezését .
6. A LED-ek nem kötelezőek, de hasznosak annak jelzésére, hogy mi történik. Az Interface OK LED-hez tartozó határoló ellenállás 1,8 kOhm-os legyen, ha 24V-os tápegységet használunk.
7. Ha a tekercs feszültsége megfelelő, akkor az érintkezők használhatják a „control” pozitív és közös táplálást.
8. Az érintkezők elrendezése (a tekercsek C1, C2, C3-ként vannak ábrázolva) függ a hajtás tápegységének elrendezésétől és a szerszámgép motorjainak vezetékeitől. A léptető és/vagy szervómotorok egyenáramú táplálásának kikapcsolása után simító kondenzátorok alkalmazásával kell törekedni a gyors megállás biztosítására. Lehetséges, hogy újra kívánjuk vezetékezni a főorsó és a hűtés motorját, hogy a vezérlő érintkezője ne oldódjon ki, ha feszültségmentesé válik az áramkör. Fő váltóáram (AC) és léptető/szervo egyenáram (DC) között ne osszunk meg érintkezéseket egy adott érintkezőn, az ezek között a tápegységek között fellépő rövidzárlatok megnövekedett veszélye miatt. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, kérjünk segítséget, különösen azelőtt, hogy 230/415 Voltos 3-fázisú áramkörökkel dolgoznánk.
9. Az illesztő diódák azért szükségesek, hogy levezessék a relé és érintkező tekercseken keresztül az áram kikapcsolásakor a tekercsben visszamaradó feszültséget. Az érintkezők visszahatnak tekercs fojtására szolgáló beépített áramkörökre.
12.2. Ábra. Példa plazmavágó egységhez való illesztőegységre
12.3. Ábra. Mach3 párhuzamos portjához módosított plazmavágó illesztőegység.
Megjegyzések a THC áramkörökhöz:
1. A fejezet diagramjait Tom Caudle fejlesztette ki, akinek nagyon sok minden köszönhető. Többek közt azt is illusztrálják, hogyan illeszkedik a Mach3 a plazma rendszerhez. Erősen ajánlott teljesen megtervezett rendszer vásárlása vagy átalakítható felszerelés készíttetése. Az ilyen rendszerek teljes beállítási utasításokkal rendelkeznek, és gyorsan visszatérül az áruk a használandó anyagok gazdaságos felhasználásán és az elkészült munkák minőségén, az alatt az idő alatt, amíg Ön a saját készítésű áramköreit kivitelezné.
2. Az áramköröket azért tervezték, hogy elválasszák a THC-t és a számítógép párhuzamos portját, vagy portjait. A plazmapisztoly vezérlőben található belső plazma kártya (12.2-es ábra) a plazma belső alacsony feszültségét (DC) használja a jeleket elválasztó relék működtetéséhez. A THC vezérlő áramköröknek opto-csatolói vannak, hogy távol tartsák a számítógéptől a veszélyes pisztoly feszültséget és földelő áramot.
3. A 12.2-es ábra funkcionális blokkjai a következők: (a) egy feszültségosztó és -szűrő rendszer az ívfeszültség érzékelésére; (b) egy relé a pisztoly kioldó kapcsoló működésének szimulálására és (c) egy relé, egy záró kontaktus biztosítására, amikor a plazmavezérlő szerint az ív jónak bizonyul.
4. A 12.3-as ábra funkcionális blokkjai a következők: (d) Összehasonlító műszerek a legmagasabb és legalacsonyabb elfogadható ívfeszültség megállapítására. Ezek vezérlik az alsó és felső outputokat, amik aktív Lo logikájúak. A holtsáv ezek között a feszültségek között beállítható. (e) Összehasonlító műszerek hibás körülmények megszüntetésére, ha az ívfeszültség átlépi a kontroll határokat; (f) Optikai leválasztás és front panel LED indikátorok ezeknek a jelzéseknek. (g) Szabályozott DC tápegység szigetelt külsejű transzformátor tekerccsel. (h) Csatlakozások az ideális pisztolymagassághoz tartozó ív-feszültség beállítására szolgáló, (lehetőleg 10 fordulatú) panelbe szerelhető potenciométer, és az aktuális ív-feszültség figyelésére szolgáló panelbe szerelhető voltméter számára.
5. Tom Caudle feltételei a kézikönyvben lévő részletek terjesztésére/használatára és a közvetlen kapcsolatra:
· Aki rendelkezik a Mach3 regisztrált másolatával, az készíthet egy THC vezérlőt saját személyes használatra, vagy egy adott másik regisztrált felhasználó személyes használatára
· A THC Mach3 vezérlő áramköre (13.3. Ábra) és a THC belső plazma kártyájának vázlata és NYÁK-rajza védett eredeti alkotás. Nem készíthető róla a fent közölt cél megvalósításához szükségesnél több másolat. Nem készíthető pótlólagos NYÁK eladási céllal, vagy egységcsomag, vagy kész egység a tervek felhasználásával.
· Tom Caudle szándéka felkínálni ezt az olcsó THC megoldást a Mach3 felhasználóknak. Ha Önnek lenne egy NYÁK-másolata hasonló elrendezésű áramkörökkel, kérjük, lépjen vele közvetlen kapcsolatba az info@tcaudle.com címen.
· Ha Ön a Mach3 kereskedelmi eladásával forgalmazza a THC-t, vagy valamilyen kérdése van a THC-t és/vagy működését illetően, lépjen vele közvetlen kapcsolatba az info@tcaudle.com címen.
· Tom Caudle nyilatkozata: „Nem vállalok felelősséget semmilyen kárért vagy sérülésért, amit a THC Mach3 vezérlő áramköre okoz. A felhasználó magára vállal minden felelősséget az áramkör vagy a NYÁK bármilyen felhasználásával kapcsolatban. A plazmapisztoly és a CNC berendezés veszélyes, és gyakorlott személy munkáját igényli.”