vissza

2. A CNC megmunkáló rendszerek bemutatása

Ez a fejezet ismerteti a kézikönyvben használt szakkifejezéseket és tisztázza a számjegy vezérlésű maró rendszerek különböző részeinek szerepét.

2.1 A megmunkáló rendszer részei

 

Az 1.1-es ábra egy számjegy vezérlésű maró számára kialakított rendszer főbb részeit mutatja be.

1.1 Ábra  Egy tipikus NC megmunkáló rendszer

 

(1)    Az alkatrész tervezője általában CAD/CAM programot vagy programokat használ egy számítógépen

(2)    A szoftver kimenete - ami egy alkatrészprogram, általában “G-kódban”- mágneslemezen vagy hálózaton keresztül a gépvezérlőbe érkezik.

(3)    A gépvezérlő (Machine Controller) értelmezi az alkatrészprogramot, és irányítja a szerszámot, amely kivágja a munkadarabot.

(4)    A gépvezérlő jeleit felerősítik az eszközvezérlők (Drives), hogy azok elég erősek legyenek, és jól legyenek időzítve a motorok vezérléséhez.

(5)    A gép tengelyei csavarorsók, sínek és szíjak segítségével mozognak, amiket szervo vagy léptető motorok hajtanak.

(6)    A gépkezelő kezeli a CNC gépet

 

Bár a képen egy marógép látható, a gép lehetne akár felsőmaró, vagy egy plazma- vagy lézervágó is. Egy külön kézikönyv foglalkozik az esztergagépek és a függőleges fúrók Mach3-al történő vezérlésével. Általában a gépvezérlő el tudja indítani, és le tudja állítani az orsómotort, és szabályozni tudja a sebességét. Emellett ki- és bekapcsolhatja a hűtést és ellenőrizheti, hogy az alkatrészprogram vagy a gépkezelő (6) nem akarja-e valamelyik tengelyt a határokon kívülre vezérelni.

 

A gépvezérlőnek vannak olyan kezelőszervei is, mint pl. a gombok, a billentyűzet, a potenciométer szabályozók, a kézi impulzus generátor (MPG) kerék, vagy egy joystick, amelyek lehetővé teszik hogy a gépkezelő manuálisan kezelje a gépet és elindítsa, vagy leállítsa az alkatrész programot. A gépvezérlőnek van egy kijelzője, hogy a gépkezelő tudja, mi történik.

 

Mivel a G-kód program utasításai a gép tengelyeinek bonyolult és koordinált mozgását igényelhetik, a gépvezérlőnek képesnek kell lennie arra, hogy nagyon sok számítást végezzen valós időben (pl. egy csavarvonal kivágása rengeteg trigonometrikus számítást igényel) Ez tette mindig is drága eszközzé a gépvezérlőt.

2.2 Hogy jön ide a Mach3

A Mach3 egy szoftvercsomag, ami PC-n fut, és segítségével a PC egy nagyon hatékony és gazdaságos gépvezérlőként működhet.

 

A Mach3 futtatásához Windows XP vagy Windows 2000 szükséges, ideális esetben legalább 1 GHz-es processzorral és 1024*768-as felbontással. Egy asztali gép sokkal jobban fog teljesíteni, mint egy laptop, és olcsóbb is. Természetesen ezt a számítógépet a műhely bármely más funkciójára is lehet használni, amikor épp nem a gépet vezérli (mint pl. az (1) pont az 1.1-es ábrán – CAD/CAM programcsomag futtatására)

 

A Mach3 egy (vagy akár kettő) párhuzamos (nyomtató) porton keresztül kommunikál, vagy ha szükséges, soros (COM) porton keresztül.

 

A gép tengelymozgató motorjai meghajtójának tudnia kell fogadni a léptető impulzusokat és az irány jeleket. Jóformán minden léptetőmotor így működik, és a modern, digitális enkóderrel rendelkező DC és AC szervo rendszerek is. Figyelem! Ha Ön egy régi NC gépet alakít át, amelynek a szervói resolvereket használnak a tengelyek pozíciójának mérésére, valószínű, hogy teljesen új meghajtók kellenek minden tengelyhez.
 

 vissza