A GÖRDÜLŐCSAPÁGYAK MÉRETEZÉSE

 

A gördülőcsapágyak szilárdsági méretezésének célja a terhelés elviselésére alkalmas méretű csapágyak kiválasztása. A csapágy nagyságának meghatározására szolgáló módszer függ a csapágy terhelés alatti mozgásállapotától. Más a számítási módszer akkor, ha a csapágy a terhelés alatt forog, és ismét más akkor, ha nyugalmi állapotban van, illetve kis fordulatszámú forgó- vagy lassú lengőmozgást végez. Az előbbi esetben dinamikus, az utóbbiban pedig statikus igénybevételről van szó. A dinamikus igénybevétel az anyag kifáradását, a statikus pedig maradó alakváltozását idézi elő. Ennek megfelelően beszélünk élettartamra, illetve maradó alakváltozásra történő méretezésről. Ez utóbbi a maximális terhelhetőség megállapítását jelenti.

 

 Méretezés élettartamra

 

Az élettartam fogalma

A terhelés alatt forgómozgást végző gördülőcsapágy működő felületén (a gördülőpályákon vagy a gördülőtesteken) bizonyos idő eltelte után kifáradási jelenségek lépnek fel. A kifáradás a gördülőfelületek alatti hajszálrepedés képződéssel kezdődik, majd a repedések tovaterjedve gödrösödéshez, ún. pittingképződéshez vezetnek. Az adott csapágy élettartamán a kifáradási tünetek jelentkezéséig megtett körülfordulások számát értjük. Az egyes csapágyak élettartama egymástól nagyon eltérő lehet. Mivel az élettartam valószínűségi változó, a konkrét csapágy élettartamának kiszámítása lehetetlen. Azért, hogy az élettartamra történő méretezés mégis elvégezhető legyen, bevezették a névleges élettartam fogalmát.

A gördülőcsapágyak L10 névleges élettartama az az élettartam, amelyet nagyszámú, azonos méretű és típusú, azonos körülmények között működő gördülőcsapágy 90%-a elér, vagy túlél. Nevezik ezt a 90%-os megbízhatósághoz tartozó élettartamnak is. A névleges élettartamot a csapágyak jó részének élettartama számottevően meghaladja. Az átlagos, vagy közepes élettartam a névlegesnek ötszörösére tehető, azaz a csapágyak fele a névleges élettartam ötszörösét éri el. Az L10 névleges élettartamot többnyire millió körülfordulásban határozzuk meg. Megadható azonban állandó fordulatszám esetén, a teljesített üzemórákban mérve is, ez esetben a jele L10h.

 

A dinamikus alapteherbírás

A dinamikus alapteherbírás - amint a neve is mutatja - nem egyéb, mint a csapágy dinamikus terheléssel szembeni ellenálló képessége. Eszerint a C dinamikus alapteherbírás radiális csapágyaknál az a tisztán sugárirányú, axiális csapágyaknál pedig tisztán tengelyirányú, állandó, egyenletesen, az axiális csapágyaknál ezenkívül központosan is ható terhelés, amelynek hatására a csapágy névleges élettartama 1 millió körülfordulás.

 

A dinamikus alapteherbírás a csapágyalkatrészek geometriai méretei, valamint anyaga figyelembevételével számítható és minden csapágyra jellemző érték. A dinamikus alapteherbírás számszerű értékei a mérettáblázatokban megtalálhatók.

 

Az élettartam- egyenlet és alkalmazása

A radiális gördülőcsapágy névleges élettartama, terhelése és dinamikus radiális alapteherbírása között az alábbi összefüggés áll fenn:

(millió körülfordulás)                                4.1

 

ahol

L10       a névleges élettartam, millió körülfordulásban

Cr         a dinamikus radiális alapteherbírás kN-ben,

Pr         a dinamikus radiális egyenértékű terhelés kN-ben,

p          élettartam-kitevő, amelynek értéke

golyóscsapágyaknál p = 3,

görgőscsapágyaknál p = 10/3

A gyakorlati élet igényeihez közelebb kerülünk, ha a csapágyak élettartamát millió körülfordulás helyett üzemórákban fejezzük ki. Ha a csapágy n percenkénti fordulatszáma állandó, akkor az L10 üzemórákban mért élettartam a következő kifejezésből számítható:

                  4.2

 

 

 

Az üzemi hőmérséklet befolyása a dinamikus alapteherbírásra

 

Az átedzhető,    nagy     tisztaságú         krómacélból      készült  gördülőcsapágyak dinamikus alapteherbírásának meghatározásánál a gondos hőkezelés által biztosított szövetszerkezetet és

keménységet tételezzük fel. Nyilvánvaló, hogy olyan hőhatás, amely e szövetszerkezetet megváltoztatja, befolyással van a dinamikus alapteherbírásra, sőt a méretekre is. Ez a hatás végleges, mert a szövetszerkezet megváltozása gyakorlatilag irreverzíbilis. A nagy hőmérsékletek dinamikus alapteherbírást csökkentő hatását oly módon vesszük figyelembe, hogy annak a mérettáblázatokban megadott értékeit a csapágy üzemelése közben tartósan elért legnagyobb t (°C) hőmérséklettől függő, a 4.1. táblázatból kiolvasható f, hőmérsékleti tényezővel megszorozzuk. Az élettartam számítást ezzel a módosított dinamikus alapteherbírással kell végrehajtani.

 

Táblázat 4.1 A hőmérsékleti tényező értékei

 

t(°C)

150

175

200

225

250

300

f,

1,00

0 95

0 90

0 83

0 75

0,60

 

A módosított élettartam-egyenlet

 

Az (4.1) és (4.2) képletekkel számított névleges élettartam a tapasztalatokkal kielégítő mértékű egyezést mutat, azaz a terhelés hatását az összefüggések a gyakorlati igényeknek megfelelő pontossággal írják le, minden szokásos csapágyazási esetben, amikor hagyományos összetételű, tisztaságú, gondosan hőkezelt acélt használunk a csapágygyártáshoz, a beépítést körültekintően hajtjuk végre, és az üzemeltetés - beleértve a kenést is - szabatos feltételek között folyik.

Minden olyan körülmény és adottság, amely a feltételektől eltér, az élettartam megrövidülését vagy meghosszabbodását okozhatja, ezért szükség lehet adott esetben arra, hogy a csapágy élettartamára befolyást gyakorló egyes tényezők hatását pontosabban vegyük figyelembe.

 

Erre a célra került bevezetésre az Lna módosított élettartam fogalma. A módosított élettartam az anyagok különleges tulajdonságait, a speciális üzemeltetési feltételeket, a tetszés szerint választott és megkövetelt megbízhatóságot veszi figyelembe. Kiszámítása az

vagy egyszerűbben az

                                4.3

 

Lna = a1 a2 a3 L10 [millió körülfordulás]

összefüggéssel lehetséges, ahol

a1         élettartam-valószínűségi tényező,

a2         anyagtényező,

a3         üzemeltetési feltételek tényezője.

Az élettartamot ebben az esetben is ki lehet fejezni üzemórákban a (4.2) összefüggés segítségével.

A módosított élettartam-számítás alkalmazásának az a feltétele, hogy a csapágy terhelését pontosan számba vegyük és az üzemeltetési körülményeket is jól ismerjük. Nyilvánvaló, hogy abban az esetben, ha az élettartam-valószínűség 90%, a szokásos tulajdonságú csapágyacélt használjuk, és az üzemi feltételek is szokványosak, akkor

a1 = a2 = a3 = 1, és a (4.3.) képlet azonos az (4.1.) képlettel.

Az élettartam-valószínűségi tényező (a1) értékei a 4.2. táblázatban találhatók.

Látható, hogy milyen rohamosan csökken a csapágyak számításba vehető élettartama, ha a

megbízhatóságukkal szembeni követelményt fokozzuk.

 

Táblázat 4.2 Az élettartam valószínűségi tényező értékei

Élettartam-valószínűség (%)

90

95

96

97

98

99

a1

1

0 62

0,53

0,44

0 33

0 21

 

Az anyagtényezővel (a2) csak különleges anyagok használata esetén kell számolni. Jól hőkezelt, hagyományos összetételű gördülőcsapágy-acél alkalmazásánál a2 = 1 érték vehető figyelembe.

Az üzemeltetési feltételek tényezője (a3) elsősorban a kenés hatásosságát van hivatva számba venni. Magában foglalja a kenési körülmények, a kenőanyag vegyi összetétele, a kenőanyag adalékok, a kenőanyag tisztasága, valamint a kenőanyag víztartalmának hatását. Az élettartamot pozitív és negatív értelemben egyaránt befolyásolhatja.

Tekintettel arra, hogy a kenési hiányosságok jobb anyaggal nem kompenzálhatók, azaz elégtelen kenés esetén a2 sem lehet 1-nél nagyobb, a két tényező nem független egymástól, ezért az a2 és a3 tényezőket egy közös, az anyag és az üzemeltetési körülmények hatását együttesen kifejező a23 tényezőbe szokás összevonni. Ezzel a módosított élettartam-képlet az alábbi, gyakorlati számításra is használható alakot ölti.

 

vagy

 

 [millió körülfordulás]

 

Az a23 tényező szabványos gördülőcsapágy-acélnál használatos értékei a  viszkozitás hányados függvényében a 4.3. táblázatban találhatók meg, ahol:

 

v a tényleges használt kenőolaj viszkozitása

v1 az adott üzemi hőmérsékleten és fordulatszámon szükséges kenőolaj viszkozitás.

 

Táblázat 4.3 Az anyag és üzemeltetési körülmények hatását kifejező tényező értékei

 

0,5

1

1,5

2

3

4

 

a23

0,7

1

1,3

1,6

2,0

2,4

 

A v és v1 érték megválasztási szempontjai a Gördülőcsapágyak kenése című fejezetben található.

A módosított élettartam számításnál a csapágy tönkremenetelének okaként pusztán az anyag kifáradását tekintettük. Az így meghatározott élettartam azonban csak akkor lehet azonos a csapágy tényleges működési idejével, ha a kenési állapot a csapágy használata közben végig állandó, a számításnál figyelembe vett terhelés és fordulatszám a valóságossal azonos, a kenőanyag viszkozitásának megállapításánál az üzemi hőmérsékletet jól becsültük meg, a szennyeződéseket működés közben is távol tartottuk a csapágytól, és kenési hiba vagy kopás nem korlátozza a csapágy működőképességét.

 

Dinamikus egyenértékű csapágyterhelés

A radiális, illetve az axiális csapágyak P dinamikus egyenértékű terhelése, az az állandó, egyenletesen ható, radiális csapágyaknál tisztán sugárirányú, illetve axiális csapágyaknál tisztán tengelyirányú, központosan ható képzelt erő, melynek hatására a csapágy névleges élettartama ugyanakkora, mint az üzem közben fellépő, nagyságát és irányát tekintve változó, dinamikus hatásokkal kísért erő esetén.

 

A dinamikus egyenértékű terhelést a csapágy erőközéppontján átmenő terhelőerőből kell kiszámítani. A csapágy erőközéppontja a csapágy hatásvonalának és tengelyének metszéspontja. Szimmetrikusnak tekinthető csapágyak esetében az erőközéppont a csapágy geometriai középpontjával esik egybe. Kúpgörgős csapágyaknál az erőközéppontnak a külső gyűrű széles homlokához viszonyított helyzetét a mérettáblázatok tartalmazzák.

A gördülőcsapágyak hatásvonala alatt azt az egyen est értjük, amelyre illeszkedik a gyűrűk és gördülőtestek között átadódó erőrendszer eredője. A hatásvonalhoz viszonyítva aszimmetrikus gördülőtesteket tartalmazó csapágyak (pl. kúpgörgős csapágy esetében a hatásvonal a külső gyűrű gördülőpályájára merőleges. A hatásvonal és a csapágy tengelyére merőleges sík által bezárt szög az a hatásszög.

 

Az O erőközéppontot, a hatásvonalat, a hatásszöget, valamint az F eredő terhelő erőnek a csapágy tengelyére merőleges síkkal bezárt β terhelési szögét a 4.1 ábra szemlélteti.

 

Radiális golyóscsapágyak dinamikus radiális egyértékű terhelése állandó terhelés és fordulatszám esetén:

        (4.5)

 

Az X és Y értékeket a radiális hézagtól függően a 4.4 táblázatból kell venni, figyelembe véve az Fa/Cor, viszonyt. A terhelés axiális komponense csak akkor növeli az axiális terhelést, ha az Fa/Fr viszony nagyobb az "e" terhelési határszámnál.

 

Táblázat 4.4 Egyenértékű terhelés számításának tényezői

 

Csapágyhézag csoport

normál

C3

C4

e

e

e

X

Y

X

Y

X

Y

X

Y

X

Y

X

Y

0,025

0,22

1

0

0,56

2

0,31

1

0

046

1,75

0,4

1

0

044

1,42

0,04

0,24

1,8

0 33

1,62

0,42

1,36

0,07

0,27

1,6

0,36

1,46

0,44

1,27

0,13

0,31

1,4

0,41

1,3

0,48

1,16

0,25

0 37

1,2

0,46

1,14

0,53

1,05

0,5

0,44

1

0,54

1

0,56

1

 

Radiális egysoros kúpgörgős csapágyak dinamikus egyenértékű terhelése állandó terhelés és fordulatszám esetén:

Pr=Fr                ha Fa/Fr e

Pr=0,4Fr+X Fa   ha Fa/Fr > e

 

Az e és Y tényezők értékeit a mérettáblázat tartalmazza.

 

A kúpgörgős csapágyaknál a radiális terhelés hatására járulékos axiális erő keletkezik, mert a külső gyűrű futópálya a csapágytengelyhez képest szöget zár be. Ez az erő a tengely másik csapágyára - ami rendszerint szintén kúpgörgős csapágy - mint reakcióerő hat, amit az egyenértékű terhelés számításánál figyelembe kell venni.

A 4.2 ábrán látható O és X elrendezés esetében az egyenértékű terhelés meghatározásához az Fa axiális terhelést a járulékos erők és a Ka külső tengelyirányú terhelés figyelembevételével a 4.5 táblázat útmutatásai szerint lehet számítani. Az ábrák szerinti csapágyelrendezéseknél mindig annak a csapágynak a jele 1, amely a külső Ka tengelyirányú terhelést felvenné, ha sugárirányú erők nem hatnának.

4.2 ábra

 

Táblázat 4.5

 

Terhelési viszonyok

Fa axiális terhelés az egyenértékű

terhelés meghatározásához

1 jelű csapágy

2 jelű csapágy

I.

-
II

-
III.

-

 

 

 

Azoknál az eseteknél, ahol összefüggést nem adtunk meg, a járulékos erőt nem kell figyelembe venni, mert Fa/Fr < e

Itt a Pr = Fr egyenlőség érvényes.