2001 szeptember 07.
HÍREK
- Növekedtek A KSH ez évi népszámlálásának előzetes adatai szerint a legnagyobb mértékű növekedés a megyeszékhely közeli falvakban mérhető: Nyírtelek 500, Nyírpazony 450, Kemecse 400, Napkor 300 lakossal gyarapodott.
- Vendéglátás A nyírpazonyi Csalogány Idősek Klubja szeptember 20-án látja vendégül a Sóstóhegyi Idősek Klubja tagjait. A két civil szervezet példaértékű kapcsolatot alakított ki egymással.
- Megyezászló Az 56-os forradalom emlékünnepén, október 21-én veszi át Nyírpazony képviselő-testülete a megyezászlót dr. Helmeczi Lászlótól, a megyei közgyűlés elnökétől. Az eseményt követően a település önkormányzata a község valamennyi nyugdíjasát vendégül látja.
- Polgárőrök A Nyírpazonyhoz tartozó Kabaláson a közelmúltban huszonkilenc taggal megalakult a polgárőrség. Valamennyien sikeres vizsgát tettek. A kabalási szervezetet a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Polgárőr Szövetség felvette tagjai sorába.
A szennyvízépítés hosszú folyománya
A közeljövőben újabb telkek igényelhetők a kabalási és nyulaskai részen
LEFLER GYÖRGY
Nyírpazony (KM) - A 4-es számú főút aszfaltját hátrahagyva, szinte felüdülés a szemnek a rendezett, virágos nyírpazonyi utcák látványa. Az itt élők környezeti kulturáltságát elismerő díszes serleg Vas Miklós polgármester úr hivatali szobájában csillog.
Miként a serleget nézve, a polgármester szeme is meg-megcsillan, hiszen a millennium évében meghirdetett "Három szombat" országos verseny első helyezettjei a nyírpazonyiak lettek. Azóta, persze nemcsak azt a három egymást követő szombatot fordítják az itteniek a településük csinosítására, mert igazítanivaló egy igényes községben mindig akad. Aztán lassacskán ez a hozzáállás át is ragad.
Jó is, rossz is
- Nyíregyháza abszolút közelsége ellentétes hatást gyakorol településünk életére - kezdte Vas Miklós, aki 1993 óta a község első embere. - Az utóbbi időben a megyeszékhelyről sokan költöztek ki Nyírpazonyba, szinte Nyíregyháza elővárosának számítunk. A megyében a telkek, a porták Nyíregyháza után itt a legdrágábbak, például egy kétszáz öles közművesített telek 1-1,2 millió forintba kerül. A közeljövőben újabb telkek igényelhetők, a nyulaskai részen száz, a kabalási részen kétszáz körüli építési telek vásárlására lesz lehetőség. Az itt lakók megnövekedett telekárai mellett pozitívumként jelentkezik még a nagyváros közelsége a foglalkoztatást illetően: Nyírpazonyban mindössze egy-két százalékos a munkanélküliségi ráta. A város adta lehetőségeket mi is élvezhetjük, hiszen kitűnő a közlekedés, autóval pár perc csupán Nyíregyháza.
Több vállalkozónak viszont keservet jelent, a Tesco megépítésével például a helyi kereskedők bevételei leszűkültek. Sokan nem a helyi iskolába, óvodába íratják gyermekeiket, hanem munkába menet a szülők behordják csemetéiket Nyíregyházára, holott a gyermekintézményeinkben kitűnő nevelőmunka folyik.
Utak, járdák
A település infrastruktúrája, a szennyvizet kivéve teljesnek mondható. Az utak többsége aszfaltozott, jövőre szándékozzuk szilárd burkolattal ellátni a Béke, a Kölcsey, az Ifjúság utcákat és néhány kisebb közt, továbbá járdát húzunk az Árpád utcán, illetve a Vasvári Pál utca járdája is felújításra szorul. A szennyvízhálózat kiépítését a lakosság egyre türelmetlenebbül szorgalmazza. Ez érthető is, és nemcsak amiatt, mert EU-követelmény! A gépi szippantás drága, s a falu alacsony fekvése következtében az aknák hamar megtelnek talajvízzel. Ez ügyben az önkormányzat hétévi próbálkozását, remélem hamarosan siker koronázza. A pályázatokat közösen adtuk be Nyíregyháza-Kőlapossal, a hálózat Nyíregyháza meglévő szennyvíztisztítójára csatlakozna, javítva annak kihasználtságát.
Az összességében egymilliárd forintos beruházásra a Környezetvédelmi Minisztériumtól 96,711 millió forintot kaptunk, s ígérvényünk van arra, hogy ezt az összeget a Megyei Fejlesztési Tanács a költségek 80 százalékáig kiegészíti.
Jól dolgoznak
Az idén az önkormányzat 202 millió 711 ezer forintból gazdálkodik. Intézményeink - óvoda, általános iskola, egészségügyi hálózat (felnőtt- és gyermekorvosi körzet, fogorvos, védőnői szolgálat, gyógyszertár) felújítását fokozatosan végezzük a közmunkaprogram segítségével.
A tevékenységükre szükség van, s minden elismerést megérdemelnek az e munkát végzők. A külső-belső felújítások mellett az épületek tetőzetének cseréjét is megoldottuk, augusztus 20-án adtuk át a falusi vendég- és kézművesházat, amelyet az iskolások hamarosan birtokba vehetnek. Az ünnep megmozgatta a község lakosságát: együtt tapsoltunk a műsorok szereplőinek, a nyárson sült ökör mindenkinek ízlett, mintegy 1500 ember ropta a táncot az utcabálon, együtt énekeltünk Aradszky Lászlóval, majd a nap végén együtt gyönyörködtünk a tűzijáték fényében. Ekkor adtuk át néhai dr. Szabó Szilárd háziorvos 40 évi szolgálatáért a posztomusz díszpolgári címet első szülött fiának. Nyírpazony élő, gyarapodó település, az önkormányzat a következő ciklusban sportcsarnokot és művelődési központot szeretne építeni a pazonyi embereknek - zárta Vas Miklós polgármester.
A Blaha Lujza utca felér a Rózsadombbal A szerző felvételei
A szennyvízhálózat kiépítését a lakosság egyre türelmetlenebbül szorgalmazza.
Jó színben a Színi iskola
- Iskolánk nagy figyelmet fordít a magas színvonalú nevelő és oktató munka megvalósítására - mondta dr. Czeglédy Istvánné, a Színi Károly Általános Iskola igazgatónője. - Az elmúlt tanévben elértünk egy olyan minőségi szintet, amellyel kiérdemeltük a IIASA-SHIBA Oklevelet. A magas szakmai elismerést a Gazdasági Minisztériumban Shaji Shiba professzortól vehettünk át. A szerzett tapasztalatok további fejlődésre ösztönöztek bennünket: pályázatot nyújtottunk be a Commenius 2000 Minőségfejlesztési Programirodához a Comenius I. intézményi modell kiépítésére. Tevékeny részesei vagyunk a Rétközi Iskolaszövetségnek, a matematikaversenyeknek rendszeresen mi vagyunk a házigazdái. Nagy az érdeklődés a szakköreink iránt, s az országban nem sok iskola dicsekedhet olyan KRESZ-tanpályával, futópályával, mint a miénk.
Ami negatívumként említhető: csökkent a tanulói létszám, 210 tanulóval kezdtük az új tanévet. Volt nyíregyházi lakosként, innen sokan a megyeszékhelyre járatják gyermeküket. A felszereltségünk jó, bár a számítógépparkunk fölött kissé elszaladt a gyorsuló idő.
Fociban lelkesebbek, mint a válogatottunk
Községi krónika
A település neve a Puszta személynévből keletkezett. A XVIII. században legnagyobb tulajdonosa a pazonyi Elek család volt. A késő klasszicista házat 1843-banVay János építette, de 1883-tól már a Korda család tulajdonába került. Műemlék jellegű épület. Az egykori Elek-kúria, a református lelkészlak eredeti tulajdonosa Elek Ferenc, az 1848/49-es szabadságharc dandárparancsnoka volt. Később Lónyay Ferenc borászati szakember, az 1893-as bortörvény megalkotója lakott itt.
Református temploma késő gótikus stílusban a XV. század végén épült. Az épület alatt betemetett kripta rejlik. A templom arról is nevezetes, hogy Blaha Lujza (a Nemzet csalogánya) szülei itt kötöttek házasságot 1848-ban. A görögkatolikus egyház 1764-ben építette meg fatemplomát, s annak a helyén épült fel 1830 és 1835 között a mai templom. A településen látható még egy, az 1900-ban épült adventista templom is.
A község jelenleg 3200 lelket számol, a családi házak zöme korszerű, környezetük rendezett. Külterületi része Kabalás és Nyulaska. A téeszek megszűnése után sok család jutott földhöz. A néhány nagyvállalkozás mellett inkább a kis- és közepes családi vállalkozások a jellemzőek, ez utóbbiak száma háromszáz körüli. A falu kulturális élete kiemelkedő: a népdalkör közel fél évszázada alatt számos hazai és nemzetközi sikert ért el. Hagyomány a görögkatolikus templomban a karácsonyi hangverseny megrendezése, a Cantemus kórus mellett japán vendégek is felléptek már.
Kertjéből a tornyot
A 110 éves parasztházból kialakított új vendégház kiállítási képeit dr. Pacsai Imre, a Nyíregyházi Főiskola nyelvész professzora festette vászonra. A feleségével két éve költöztek Nyírpazonyba nyíregyházi otthonukból. - A választás, a költözés nem esett nehezemre, hiszen a feleségem helyi születésű, így nem idegen helyre jöttünk.
Az első télen még beállt a félsz, hogyan jutok a nagy hóban Nyíregyházára tanítani. Itt megtaláltam azt a nyugalmat, ami a kutatómunkámhoz elengedhetetlenül szükséges, s a festészetben is kitűnő témákra találni, de a hóeke korán rendet teremtett. Most éppen a kertemből viszem vászonra a református templom tornyát. - Nyírpazonyban sokkal több barátra leltünk, mint a városban - mondta határozottan a tanár úr felesége.
Íme, a torony